Aromalékarnička pro těhotenství, porod, šestinedělí
TĚHOTENSTVÍ.
I. trimestr:
Růžová voda s rozprašovačem: velmi jemná vůně růže je příjemná pro chvíle odpočinku a dodá budoucí mamince sílu ženské energie a pocit, že zvládne svoje mateřské poslání. Růžovou vodu rozprášíme na partie bříška, obličeje, vlasů a místa s případnou tenzí.
Jasmín v jojobě: posiluje sebevědomí budoucí maminky. 1 - 2 kp nanášíme na zátylek. V případě žaludečných nevolností také na oblast solar plexu.
Mandarinkový koupelový olej: zabraňuje vysoušení pokožky, navozuje pocit radosti, uvolňuje napětí, pomáhá při nespavosti. Hlavně na počátku těhotenství zchlazuje játra a tím působí na zklidnění žaludečných nevolností. Má osvěžující vůni, která přispívá k vytvoření atmosféry pohody a bezpečí. V těhotenství jej používáme i jako sprchový olej. Do koupele použijeme 1 malou lžičku na vanu.
Koupelový olej neutrální: olej zachovává přirozený ochranný lipidový film kůže a udržuje tak přirozeně zdravé pH pokožky. Zabraňuje její vysoušení a chrání ji. Výhodou je možnost přidání libovolné vlastní silice.
Mycí olej pro intimní hygienu: je podpůrný při mykotických onemocněních, obsahuje éterické oleje (levanduli, bergamot, grapefruit) zabraňující růstu kvasinek a plísní.
Šípkový olej: je významným zdrojem vitamínu C. Obsahuje důležité výživné látky, a proto je výjimečně účinný na regeneraci tkání a následné zlepšení struktury pokožky. Má výborný antioxidační účinek, čistí od volných radikálů. Zvyšuje pocit bezpečí a ochrany, snižuje překyselenost organizmu – pomáhá podpořit přirozeně zdravé pH pokožky, podporuje pocit pohodlí. Můžeme jej použít natíráním na pokožku, nebo přidat 10-20kp do koupelového oleje (není hydrofilní), do pleťového oleje (je to jeden z nejúčinnějších olejů proti vráskám) i do stravy.
Citrusy (mandarinka, pomeranč, grep): éterické oleje můžeme přidat do neutrálního koupelového oleje pro relaxaci a podporu trávení i na posilnění imunitního systému a navození příjemné nálady budoucí maminky. Přidají se 4 kp do koupelového oleje, nebo do aromalampy.
Mandarinkové olivové mýdlo: používáme na ruce i na občasné mytí těla. Obsahuje velké množství olivového oleje a podporuje tak vazkost a pružnost pokožky. Je hodně hojivé, promašťuje a zvláčňuje pokožku.
Santalové olivové mýdlo: je vynikající proti mykózám a při ekzémech.
II. trimestr:
Geraniová voda s rozprašovačem: velmi příznivě působí k harmonizaci hladiny ženských hormonů. Je vynikající při jakýchkoliv tenzích a tuhnutích bříška. Vodu rozprašujeme stejně jako při růžové vodě.
Gel na nohy: je velmi vhodný na křečové žíly, opuchlé nohy a unavené svaly na nohou. Také krásně uvolní unavené svaly na ramenou i kdekoliv na těle. Jemně vtíráme na jednotlivé části těla až do úplného vsáknutí.
Olej na elasticitu kůže: je vynikající v období těhotenství jako prevence proti tvorbě strií. Nanáší se na prsa, boky, bříško, stehna a kyčle. Obsahuje olej z pšeničných klíčků (má nejvyšší obsah vitamínu E, také obsahuje minerály jako fosfor, zinek, železo, draslík), který zvláčňuje a podporuje elasticitu kůže, má výrazné regenerační účinky. Pravidelně masírujeme až do 3. měsíce po porodu.
Neroli v jojobě: éterický olej je vhodný pro chvíle odpočinku a ulevuje starostem. Nanášíme 1 - 2 kp do zátylku nebo na hrudní kost. Přidáním do jojobového oleje si připravíme vynikající pleťový olej.
Santal v jojobě a borovice: tyto éterické oleje významně posilní a prohřejí oslabené ledviny, santal ochraňuje i proti mykózám a bolestem v krku (nemocem dýchacích cest). Zředěné éterické oleje (1 - 2 kp do 1 lžičky rostlinného oleje) natíráme na partie ledvin i nohou. Také je můžeme použít na koupel přidáním do neutrálního koupelového oleje.
Grapefruit: účinně působí na křečové žíly. 1 - 4 kp éterického oleje dáme do 1 lžičky rostlinného oleje a jemně jim potíráme nohy v oblasti křečových žil. Grep také detoxikuje unavené a bolavé nohy.
Cypřiš: je velmi silný éterický olej, proto jej používáme při křečových žilách velmi opatrně. Aplikace je stejná jako při grapefruitu, jen dávkování je 1 kp do 1 lžičky rostlinného oleje.
Dýňový olej: Příznivě působí v období těhotenství při jemných nežádoucích kontrakcích a při křečích nohou způsobených nedostatkem hořčíku. Dodává potřebné minerální látky - zejména draslík, hořčík, vápník a také fosfor a síru. Ze všech rostlinných olejů má nejvyšší obsah organicky vázaného zinku, který má významné hojivé účinky na ekzematickou, vysušenou a popraskanou kůži. Pozitivně ovlivňuje trávení, lámavost nehtů (potíráme na nehtová lůžka), brání tvorbě prasklin. Obsahuje vitaminy A, E a K.
+ viz I. trimestr.
Olej na hráz: snižuje riziko natrhnutí nebo nástřihu hráze, zvyšuje elasticitu tkaniva.
+ viz I + II. trimestr.
Porodní masážní olej: v první době porodní je příjemné a prospěšné masírování bříška, podbřišku, hýždí a kříže, případně mezi lopatkami a na ramenou. Je možné do něj ještě přidat éterický olej podle přání maminky (růže, jasmín).
Jasmín v jojobě: vzácnou silici můžeme přidat do porodního masážního oleje pro posílení sebevědomí maminky na zvládnutí porodu anebo k němu může žena opakovaně přivonět.
Rozmarýn: patří mezi éterické oleje, které napomáhají při dlouhotrvajícím porodu jeho rozběhnutí (místo oxytocinu). Přidáme jej do porodního masážního oleje a masírujeme jej na podbřišek.
Růžová voda s rozprašovačem: velmi příznivě působí na maminku – dodá jí sílu, přinese úlevu, je vhodná na pročištění ovzduší během porodu. Též pro odpočinek a dobrý spánek po něm. Nanášíme na tvář, šíji, vlasy a bříško.
Citrusy: citrusové éterické oleje odlehčují pocitu napětí, když se maminka neotvírá. Přidáme jej do porodního masážního oleje a masírujeme.
Olej Zrození: při porodu do vody jej můžeme přidat do vany, kde působí detoxikačně. Jemná vůně růže je pro miminko důvěrně známa a dodá mu sílu a také podpoří rodící se vztah miminka, maminky a tatínka.
POROD-miminko:
Olej Zrození: velmi jemná vůně růže dodá miminku sílu. Zároveň jej jím očistíme od fyzických zbytků i pocitu únavy po porodu.
Radovánek (0-9 měsíců): velmi jemná směs éterických olejů (eukalyptus, tymián, jedle, borovice) pročišťuje ovzduší, v případě potřeby rozpouští hleny.
Růžová voda s rozprašovačem: mamince i miminku dodá jemná vůně růže sílu a je také velmi účinná na ošetření dětské pokožky pod plenkami.
Masážní olej na bříško: heřmánek, fenykl a majoránka příznivě působí na koliku miminka, zklidní jej a podpoří dobrý spánek.
ŠESTINEDĚLÍ:
Geraniová voda s rozprašovačem: geraniová silice harmonizuje hladinu ženských hormonů, je podpůrná při kojení – podporuje laktaci, zavinování dělohy, harmonizuje psychiku.
Růžová voda s rozprašovačem: navozuje pocit klidu, bezpečí, doplňuje sílu, pročišťuje ovzduší.
Levandule: éterický olej napomáhá hojení hráze, dezinfekci, zastavení krvácení, podporuje dobrý spánek. 1 kp dáme do 1 lžičky rostlinného oleje a natřeme jej kolem perinea i na podbřišek, případně nakapeme čistý olej na vložku.
Gel na hojení hráze: chladivé účinky gelu spolu s éterickými oleji (levandule, heřmánek, cypřiš) jsou účinným pomocníkem v poporodním období. Podporuje rychlé hojení a regeneraci poškozené hráze. Zároveň působí preventivně proti vzniku infekcí a zánětu.
Šípkový olej: tento výjimečný olej z jader šípků růže je jeden z nejlepších rostlinných olejů na hojení jizev, dokonce i na vyhlazení starých jizev všech druhů. Proto se doporučuje na ošetření jizev po porodu císařským řezem.
Vyhledávání
Katalog zboží
Novinky emailem
Zaujal Vás náš sortiment? Vyplňte zde svůj e-mail a my Vás budeme informovat o všech novinkách a výrazných slevách.
Přihlášený uživatel
Nejste-li dosud registrovaným uživatelem, můžete se zaregistrovat zde.
Mgr. Jana Hašplová
Mgr. Jana Hašplová vystudovala pedagogiku a institut aromaterapie. Je autorkou receptur jemných aromakompozic pro firmu Ellinor orientovaných na péči o celou rodinu. Zabývá se čínskou medicínou, fytoterapií a jinými harmonizačními technikami zaměřenými na rodinnou terapii. Je zakladatelkou a ředitelkou Školy vědomého rodičovství a lektorkou mezinárodní společnosti masáží dětí a kojenců IAIM. Masážím dětí se věnuje již od roku 1993. Je autorkou knihy a výukového DVD Masáže dětí a kojenců. Spolupracuje s institucemi pečujícími o zdravotně postižené děti.